Neden Hızlı Okunmaz?


Neden Hızlı Okunmaz?

Görme alanının dar olması ve okunan metinde, bir kelimelik bloklar halinde okuma yapılması yavaş okuma sebeplerindendir. Ayrıca, ilk okulda gerçekleştirilen okuma eğitimleri sesli eğitim üzerinedir. Bu şekilde yapılan okumalarda göz aşırı sıçrama yapar ve her gördüğü kelimeyi sesli olarak telafuz eder. Anlayarak Hızlı Okuma ile de görme alanı genişletip, gözün metin üzerinde bekleme süresini kısaltarak, gördüğümüz kelimeleri sesli telaffuz etmezsek ve blok okumalardaki kelime sayısı artırıldığında göz daha az sıçrama yaparak okuma hızı arttırılabilir.

Okuma esnasında gözler bir fotoğraf makinasının çalışma kapasitesine sahiptir. Okunan metnin resimlerini çekerek beyine veri gönderir; beyinde daha önce öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözümler. Sembolleri birleştirerek ana fikre ulaşır. Bu süreç saniyenin onda birine kadar düşürülebilir. Bu da sadece doğru yapılan hızlı okuma ve anlama antremanları ile mümkündür.

Beyin standart olarak, bir dakikada 800-1600 kelimeyi okuyup anlayabilir. Okumanın yapıldığı esnada, göz kasları beyinin hızına ulaşamadığında, beyinin kapasitesi altında bir çalışma yaptığında, bir dakikada okunabilecek kelimenin çok daha altında kelimeyi okur. Boşta kalan kısımda da günlük işlerini düşünmek için ayırır. Anlayarak hızlı okuma eğitimi sayesinde ise göz kaslarının geliştirilmesi ile dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

semakumrulu.com, tamda bu sorunların hepsine çözüm sunmaktadır. CSRRampup Anlayarak Hızlı Okuma eğitimimize katılarak sizde hızlı bir okuyucu olabilirsiniz.

Yorumla